Ważne  Pytania 

Na czym polega zabieg laserowego zamykania naczyń?

Laserowe zabiegi zamykania naczyń opierają się na zjawisku selektywnej fototermolizy, polegającej na wybiórczej destrukcji chromoforu, przy jednoczesnym nienaruszeniu tkanek otaczających. Chromoforem w przypadku naczyń krwionośnych jest oksyhemoglobina, która pochłania energię lasera doprowadzając do nagrzania naczynia, w wyniku tego ulega ono koagulacji. Zniszczone naczynie wchłania się ok. 2-4 tygodni po zabiegu. W przypadku wiekszychj zmian np. na nogach proces wchłaniania trwa nawet do 2miesięcy.

Jaka jest średnia ilość zabiegów?

Ilość zabiegów jest uzależniona od rodzaju zmiany z jaką mamy do czynienia, jak i z miejscem gdzie ona się znajduje. Zakłada się serię 3-5 zabiegów w odstępach 5-8tygodnii.

Jakie odczucia towarzyszą zabiegom laserowego zamykania naczyń

Po zabiegu występuje rumień i obrzęk utrzymujący się zazwyczaj od kilku godzin do nawet 2-3dni po zabiegu. W zależności od wielkości i głębokości leczonej zmiany. Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa mocne nagrzanie strefy, gdzie występuje zmiana. Można zaobserwować zmianę zabarwienia naczynia, które znacznie ciemnieje. Istnieje możliwość pojawienia się małych siniaków przy zamykaniu dużych sieci naczyń.

Przeciwskazania do zabiegu laserowego zamykania naczyń.

Przy każdym rodzaju laseroterapii wykluczone jest spożywanie wszystkich środków światło uczulających, np.:-Terapie witaminą A (minimum półroczny odstęp pomiędzy zakończeniem kuracji, a rozpoczęciem zabiegów depilacji laserowej).

-środki ziołowe takie jak dziurawiec czy nagietek (odstawiamy 7dni przed zabiegiem).

Z zabiegów wyklucza również występowanie chorób nowotworowych (okres bezpieczny po którym można wykonać zabieg to ok. 5lat. Wymagana jest tu konsultacja lekarska).

Osoby z problemami dermatologicznymi skóry (np. bielactwo czy łuszczyca) również wykluczone są z zabiegu laseroterapii.

Ponad to z zabiegu tego typu dyskwalifikuje aktywna opryszczka - energia cieplna może spowodować gwałtowne przyspieszenie rozwoju choroby. Szczególną uwagę należy również zwrócić na przyjmowanie środków rozrzedzających krew, jak np. aspiryna. Spożycie takie preparatu może uniemożliwić osiągnięcie zadowalających efektów zabiegu.

Zalecenia po zabiegu laserowego zamykania naczyń.

Po zabiegach laserowych obowiązuje zakaz opalania się przez min. 4 tygodnie po zabiegu, oraz stosowanie regularnej fotoprotekcji.

Nie wskazany jest również zwiększony  wysiłek fizyczny- ok. 3-5dni po zabiegu. Należy również ograniczyć  korzystanie z sauny przez ok. 5 dni po laserowym zamykaniu naczynek,

Skóra po zabiegach laserowych wymaga szczególnej dbałości - warto nawilżać ją 2 razy dziennie.

Czy przed zabiegiem zamykania naczyń mogę zażyć Aspirynę?

Nie, przed zabiegami laserowego zamykania naczyń nienależny przyjmować jakichkolwiek środków o właściwościach rozrzedzających krew. Może to utrudnić osiągniecie zadowalających efektów zabiegu.