Ważne Pytania Usuwanie Przebrawień

Na czym polega zabieg laserowego usuwania przebarwień?

Laserowe zabiegi usuwania przebarwień opierają się na zjawisku selektywnej fototermolizy, polegającej na wybiórczej destrukcji chromoforu, przy jednoczesnym nienaruszeniu tkanek otaczających. Chromoforem w przypadku przebarwień jest melanina, która pochłania energię lasera doprowadzając do nagrzania, w wyniku czego przebarwienie niszczone jest na zasadzie termicznej.

Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania przebarwień.

Po zabiegach laserowych obowiązuje zakaz opalania się przez min. 4 tygodnie po zabiegu, oraz stosowanie regularnej fotoprotekcji.

Skóra po zabiegach laserowych wymaga szczególnej dbałości - warto nawilżać ją 2 razy dziennie.

Po zabiegu laserowego usuwania przebarwień nie zaleca się nadmiernego moczenia skóry poddanej zabiegowi, jak i jej kontaktu z detergentami (np. na dłoniach po zabiegu usuwania plam soczewicowatych).

Jaka jest średnia ilość zabiegów?

Ilość zabiegów jest uzależniona od rodzaju zmiany z jaką mamy do czynienia. Przebarwienia w zależności od powodu powstania, głębokości i miejsca w jakim się pojawiło wymagają zróżnicowanej terapii. Zakłada się serię 3-5 zabiegów w odstępach 5-8tygodnii.

Jakie odczucia towarzyszą zabiegom laserowego usuwania przebarwień?.

Po zabiegu prawidłową reakcją jest obrzęk zmiana zabarwienia przebarwienia na ciemniejszą. W zależności od wielkości i głębokości leczonej zmiany, kilka dni po zabiegu na skórze może pojawić się, coś w rodzaju cienkiego strupka- świadczy to o wyłuszczaniu się nadmiaru barwnika uszkodzonego w skutek termolizy. Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa mocne nagrzanie strefy, gdzie występuje zmiana. Gojenie po zabiegowe w znacznym stopniu zależy od lokalizacji zmiany, przebarwienia na twarzy goją się lepiej niż te na szyi lub dekolcie.

Przeciwskazania do zabiegu laserowego usuwania zmian barwnikowych.

Przy każdym rodzaju laseroterapii wykluczone jest spożywanie wszystkich środków  (minimum półroczny odstęp pomiędzy zakończeniem kuracji, a rozpoczęciem zabiegów depilacji laserowej). -środki ziołowe takie jak 

Z zabiegów wyklucza również występowanie chorób nowotworowych (okres bezpieczny po którym można wykonać zabieg to ok. 5lat. Wymagana jest tu konsultacja lekarska).

Osoby z problemami dermatologicznymi skóry (np. bielactwo czy łuszczyca) również wykluczone są z zabiegu laseroterapii.

Ponad to z zabiegu tego typu dyskwalifikuje aktywna opryszczka - energia cieplna może spowodować gwałtowne przyspieszenie rozwoju choroby. Szczególną uwagę należy również zwrócić na świeżą opaleniznę. Jest to bezwzględne przeciwwskazania przy zabiegach laserowych.